1
  • BIST 1.124
  • Altın 458,416
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • Antalya 22 °C

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Kazım Engin

Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Dünya üzerinde 5 ile 100 milyon arasında tür olduğu varsayılmaktadır. Günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiği düşünülürse üzerinde yaşadığımız Gezegen ve diğer türler hakkındaki bilgilerimizin yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen 17.291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, sayıları artan birkaç türden biri de insanoğludur.
5 Haziran Dünya Çevre Günü, doğaya duyulan derin sevginin dile getirildiği, Birleşmiş Milletler'in (BM) çevre alanında dünya çapındaki farkındalığı ve faaliyetleri desteklemek için kullandığı temel araçlarından biridir.
Dünya Çevre Günü; geçtiğimiz yıl, “İnsanları doğaya bağlama” teması ile temiz bir ortamın insanlığa sağladığı temiz gıda güvenliği ve gelişmiş sağlıktan, su temini ve  iklim istikrarına kadar geniş faydalara dikkat çekti.
Peki bizim ülkemizde Dünya Çevre Günü nedir? İşte bir-iki örnek; Dünya Çevre Günü Elmalı’da bulunan 600 yıllık Abdal Musa Dergâhı’nın dış duvarlarına kadar taş ocağı açma ruhsatı verilmiş, bir ortağı Hintli, diğer ortağı “bilinmez” bir kuruluşun çevreyi, doğayı, Elmalı Ovasını ve Kültürel mirasımızı yok etme çalışmalarına; benim, eşimin ve 16 arkadaşımın öncülüğünde verilen çevre
mücadelesinin mahkeme ile sonuçlanmasıdır. Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Unesco’ya “kültür mirası” olarak verilen önerinin hiçe sayılmasıdır. Elmalı Mahkemelerinde yaptığım
savunma Tezlere konu olacak, araştırmacılara kaynak olacak niteliktedir. Bu savunmayı hayatım boyunca bir şeref madalyası gibi taşıyacağım. Dava sürecinde Mermer Şirketinin avukatı boynundaki kırmızı atkıdan dolayı beni “Gizli Örgüt üyesi olmak ile itham etmesi, hem de hayatım boyunca hiç yakın olmadığım, açıkçası hazzetmediğim Doğu Perinçek’in partisi ile ilişkilendirmeleri trajikomik bir durum yarattı. (Ocak ayıdır ve Elmalı soğuktur, benimde boynumda kireçlenme olduğundan sıcak tutmam gerektir) Taş Ocağı Şirketi’nin Avukatının toplumsal ve siyasal konulardaki cehaletini bir bir
ortaya koyduktan sonra; bu durumu gören, anlayan ve zaman zaman da gülümsemesine engel olamayan davaya bakan Hâkime hanım; bizi beraat ettirdi.
Ama ardından B planı devreye girdi ve Ocak tekrar açtırıldı, faaliyete devam ediyor. Yani Abdal Musa Ocağı, taş ocağı oluyor!
Dünya Çevre günü Finike’nin Kızılcık yaylasında Ali Ulvi Büyük Nohutçu ağabeyimin başını çektiği “Taş Ocakları ile Mücadele platfomu” nun ardı ardına hukuk önünde zaferler kazanması üzerine Ali ve Ayşin çiftinin yaşadığı Kızılcık yaylasındaki çiftliklerinin hemen sınırında nedeni bilinmez bir yangın çıkarılmasıdır. Bu uyarı yetmeyince ve Ali ağabeye kâr etmeyince bir kiralık katil tarafından gecenin
karanlığında eşi ile birlikte acımasızca katledilmesidir.
Kiralık katilin de, her şeyi itiraf ettikten ve bunu el yazısıyla kaleme alıp, azmettiricileri ifşa ettikten sonra, cezaevi cezaevi gezdirilip, ardından “faili meçhule” gitmesidir, Dünya Çevre Günü!
Ülkemizde Dünya Çevre Günü; hem çevrenin hem çevrecilerin acımasızca katledilmesidir!
Dünya Çevre Günü’nde 9 Mayıs 2017 de Kızılcık yaylasındaki evlerinde kiralık katiller tarafından katledilen çevre şehidi Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu’yu saygı ile anıyorum!

Bu yazı toplam 217 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.