1
  • BIST 2.085,76
  • Altın 780.10567
  • Dolar 13.4314
  • Euro 15.3452
  • Antalya 5 °C

"ADAYIM" DEDİ

Teslime Tosun

 

"ADAYIM" DEDİ

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 2. Dönem belediye başkan adaylığını açıkladı.

 

Dün ABB’nin daveti ile Başkan Muhittin Böcek, Yörük , Türkmen ve Tahtacı Dernek başkanları ile ASAT’da bir araya gelerek Hıdırellez zamanı yani Mayıs ayında Yörük ve Türkmen festivali düzenlenmesine yönelik bir toplantı yapıldı. Antalya’da yapılacak festivalin Macaristan’da düzenlenen Türk Dünyası buluşmasından daha geniş katılımlı ve daha zengin olacağı yönündeydi.

 

Aynı zamanda kendi ekibi tarafından sosyal medyada canlı yayınlanan toplantı sırasında Başkan Muhittin Böcek “Allah’ın izniyle ve sizlerin desteği ile 2. Dönem için yeniden adayım” dedi.

 

Salonda alkış koptu.

 

O dakika anladım. Karar verilmiştir!

 

Bir anımı anlatayım size. Meydan Akdeniz’de genel yayın yönetmenliği yapıyorum. Sayın Böcek ziyaretimize geldi ve “Ben adayım” dedi. Sonra döndü “Dikkat et ne söylüyorum. Aday adayıyım demiyorum, adayım diyorum sana. Ben hiç bir zaman garantimi almadan bunu söylemem” dedi.

 

21 Aralık günü bir yazı kaleme almışım.

 

'Siyaset sörfü' başlıklı yazımda “Öncelikle Muhittin Böcek yeniden başkanlık için yarışa girmek istiyor. Ancak Ankara genel merkezde Sayın Böcek’in yerine zemin yoklamaları yapmaya başladı bile. Dünyanın en şanslı insanlarından birisi olduğuna inandığım Muhittin Böcek ise genel merkezin isteğinin tam tersine yeniden ABB başkan adayı olmak için genel merkezdekiler ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi parti genel başkanı Meral Akşener ile görüşmelerini sürdürüyor, onları ikna etmeye çalışıyor.” Demişim.

Ve ardından eklemişim “Muhittin Böcek garanticidir. Adaylığını garantiye almadan Ankara’dan dönmez bana kalırsa.” Diye

 

Şimdi anladık ki, Muhittin Böcek garantisini almış ve artık gönül rahatlığı ile canlı yayında “Ben 2. Dönem için adayım” dedi.

 

Azıcıkta size gıybet yapayım.

Bu toplantıya Has Yörükler Derneği üyesi olarak katıldım. Ama benim asıl kimliğim gazeteciliktir. Hiçbir zaman bir gazeteciye “kimliğini dışarda bırakın” diyemezsiniz. Ben yazamaz isem, içim şişer çatlar ölürüm.

 

Toplantı çok güzel başladı. Önce yemekler yendi. Başkan Muhittin Böcek’in masasının başına Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ile Hayta Yörükleri Derneği Başkanı eski BBP Başkanı İbrahim Bodur oturtuldu. İlk homurdanmalar burada başladı.

 

Bu sırada ben nasıl olsa yemek yemeyeceğim diye ayakta öte-beri gezinirken sağ olsun Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Güven Ulutekin hocam, Başkan Böcek’in masasına davet etti ve oturttu.

 

Fırtına toplantı salonunda koptu.

 

Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan bey, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman’ı sağ yanında kürsüye çıkardı, Kent Tarihi ve Tanıtım Daire Başkanı İsmail Oskay ise  Hayta Yörükleri Derneği Başkanı İbrahim Bodur’u sol yanında kürsüye çıkardı. Ortaya ise Muhittin Böcek oturmuş oldu.

 

Başkan Muhittin Böcek konuşmasında “Kimseyi ötekileştirmeden, tüm Yörük ve Türkmen dernekleriyle paydaş şekilde bu festivali organize edeceğiz” dedi. Konuşma sırasında gözüm Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan’a takılıverdi. Arslan arada sırada ellerini birbirine değdirerek topluluğa sessiz bir şekilde ‘Alkışlayın’ komutu veriyordu.

Ve konuşmasını bitirir bitirmez “Serik Yörükler Derneği Başkanı ve Dünya Yörük Türkmen Birliği Federasyon Başkanı” Mustafa Kuş mikrofonu aldı ve adeta bombaladı.

 

“Sayın Başkan ben şahsen Muhittin Böcek aşığı birisiyim. Ben aynı zamanda Serik Dernekler başkanı, Dünya Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanıyım. Bu yanınızdaki arkadaşların ne özelliği var da sizinle birlikte kürsüde oturuyor?  Biz neden burada sizin karşınızda oturuyoruz onu anlamış değilim. Kim yaptı bu oturma düzenini? Onlar da sadece dernek başkanı, biz de dernek başkanlayız” diye kendi yöntemi ile soruverdi.

 

Başkan Böcek’de zaten neden sadece iki dernek başkanın kürsüye yanına çıkartılıp oturtulduğuna anlam verememişti. Döndü “Bir daha böyle bir şey olmayacak. Durmuş Ali Bey, nasıl yaptınız? Mustafa Bey kardeşim, gel sende bizimle otur. Ama tekrar söylüyorum, hiç bir dernek, diğer dernekten bir adım önde veya geri değil. Hepsi bizim için eşittir. Hepsi aynı mesafededir” dedi.

 

Mustafa Kuş’un bu tepkisi üzerine Durmuş Ali Arslan kürsüde kendi yerini vermek istedi. Ama Mustafa Kuş inat etti. Bir süre kürsünün yanında ayakta bekledi ama oturmamakta ısrar etti.

 

Sonrasında genel sunumlara geçildi.

 

Harika bir proje. Gerçekleşmemesi için hiç bir neden yok. Daha üzerinde çok çalışılması gerekiyor, iki kroki ile olmaz bu işler ama gerçekten gerçekleştiği günden itibaren Antalya yeni ve köklü bir festivale kavuşmuş olacaktır. 

 

Biz daha çıtır bir yörük derneği olduğumuz için daha yeni yeni diğer yörük dernek başkanları ile tanışıyoruz. Meğer her toplumda olduğu gibi bizim derneklerin arasında da müthiş bir rekabet varmış. 70’şe yakın Yörük ve Türkmen dernekleri varmış.

 

Ha bu arada yazmadan geçemeyeceğim. Geçenlerde Abdullah Duman’ın başında olduğu Antalya Yörükler Derneği, bir istişare toplantısı yaptı. Bu toplantıya Antalya’lı eski siyasetçiler, bazı basın mensupları, bazı yörük derneği başkanları filan katıldı. Toplantıda “Dünya Yörükler festivali düzenlemek, Macaristan’daki Türk Dünyası buluşmasından daha ileri bir festival düzenlemek” gibi konular geçmiş. Duman Dünya Türk Buluşması festivali düzenleyeceklerini açıklamış.

 

Dışarda yörüklerin konuşmalarından anladığım kadarıyla Durmuş Ali Arslan ABB’nin bu projesini Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ile paylaşmış. Duman ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in bu gün yapacağı toplantı ile diğer yörük dernek başkanlarına daha duyurmadan kendisi bir yemekli bir toplantı gerçekleştirerek, kamuoyunda söz sahibi yörüklere sanki proje kendilerininmiş gibi Macaristan’daki Türk Dünyası buluşmasından daha büyük bir buluşma ve festival yapacaklarına dair açıklamalarda bulunmuş.”

 

Yani bir noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin projesi Abdullah Duman’a hizmet etmiş oldu.

 

Büyükşehir’in değerli bürokratları yapmayın. Siz Muhittin Böcek’in ekibindesiniz ve Antalya’daki herkese hizmet ediyorsunuz.

 

İki dernek başkanını yanınıza çekerken, geriye kalan 68 dernek başkanını karşınıza alıyorsunuz. Bakınız dün o toplantıya katılan kişilerden bazıları hep aynı şeyi söyledi. Biz bu projenin Abdullah Duman’ın zannediyorduk. Uyanıklık yapıp Büyükşehir’in, Muhittin Böcek’in projesini bu toplantıdan önce Antalya’lı yörük ileri gelenlerine yemek verip, hepsine kendisi yapıyormuş gibi açıkladı” dediler.


Oraya gelen tüm yörükler Muhittin Böcek’in hatırına geldiler.

Sizin ve kürsüye çıkardıklarınızın hatırınıza değil!  O kürsüde ve Muhittin Böcek'in yanında oturması gereken tek kişi Antalya İl Hatunu Sibel Gezen'dir. Ve sayın değerli bürokratlar biz orada Yörüklerin başı, il hatunu Sibel Gezen'i neden göremedik? 

Bu yazı toplam 3185 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.