1
  • BIST 1.124
  • Altın 459,292
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • Antalya 23 °C

HANGİ İTTİFAK 1

Nasuh Boztepe

İTTİFAKLARIN 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE ALDIĞI HASARLAR VE ETKİLERİ,

03.06.2014 Tarihinde “DEVLET BAŞKANLIĞI HAYIRLI OLSUN” diye yazmıştım. Bir paragrafta,

“Ülke yönetiminde son seçim göstermiştir ki; önümüzdeki dönemlerde iki partili sistem olacaktır. Küçük partiler, ideolojik partiler ortadan kalkacaktır. Partilerden bir tanesi Ak Parti ve aynı fikir ve düşünce yapısındaki insanların oluşturduğu Muhafazakâr Demokrat Parti; karşısında ise diğer siyasi düşünce ve görüşler olacaktır. Dolayısıyla son seçimde de bu ayrışma artık sağlanmıştır. Ülke için inşallah hayırlısı olur” demiştim.

Evet, ittifak olmuştu.“Sağda; Milli ve manevi değerlere bağlı Cumhur ittifakı, solda da; millet ittifakı” oldu.

24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde ilk kez ittifak kavramı ile tanıştık. Oylarımızı kullanırken sadece oy attığımız kişinin birlikte olduğu kişi, yapı ve partiler de etken olarak ortaya çıktı. Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Ve yine ittifaklar oluşturuldu. Görünen o ki,

Başkanlık sistemi ile birlikte ittifak tercihi seçimlerin önümüzdeki dönemlerde de vazgeçilmezi olacak. 24 Haziran’da seçmen olarak ittifak kavramının tabiri yerindeyse acemisiydik. Artık seçmen olarak bizler de kalfalık dönemindeyiz.

Elimden geldiğince özet ve net bir şekilde arz etmeye çalışacağım. İttifaklar hakkında bazı konularda 8-9 aylık tecrübe ile analiz yapabileceğimizi düşünüyorum. Aşağıdaki birbirleriyle ilişkili unsurlar önemli

* İTTİFAKLARIN 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE ALDIĞI HASARLAR VE ETKİLERİ,

* İttifakların sürekliliği,

* İttifakların yerel seçim sonuçları üzerine belediye yönetimlerinde oluşturacağı etkiler,

* İttifakların toplum üzerindeki etkileri

4 yazı halinde kaleme alacağım unsurlardan birincisi ile başlayalım.

24 Haziran seçimlerinde Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Başkan seçildi. Sayın Devlet BAHÇELİ oylarını beklenenin aksine %10’un üzerinde tuttu. Kısacası Cumhur İttifakı net bir başarı kazandı. hasar yok denecek kadar azdır.

Sayın Destici’nin vekil olarak Meclise girdiği de göz önüne alınırsa Alperenler de bu süreci başarı ile atlatmıştır. Büyükşehir adayı Sayın Menderes TÜREL’DE Ankara’dan çok önce bu ittifakı başarıyla yürüttüğü için bir adım önde. Belki de aday belirleme sürecinde fikir birliğine varılan ilk aday. Bunu da Kasım 2018’de aday olarak açıklanmasından net olarak görebiliyoruz.

Karşı blok Millet ittifakı ise, tam bir hezeyan içine düşmüştür. Meral AKŞENER belirli sebeplerle (kimilerine göre göstermelik ve oyalayıcı) istifa etmiş, CHP içinde ise muhalefet güçlü bir isyan çıkarmıştır. PKK ilişkili HDP desteği ise Millet İttifakında kapanmaz yaralar açmıştır.

 

 

 

 

 

Ancak yerel seçimlerin Eylül ayı itibariyle ısınmaya başlaması ve hatta Haziran ayından itibaren erkene alınacağı söylentileri savaş baltalarının 1 Nisan’a kadar gömülmesine vesile olmuştur. Sadece bandaj ve tampon tedavi ile geçiştirilen isyanların ortaya çıkardığı tablonun 1 Nisan’dan sonra ameliyat masasına yatırılacağı yapılan açıklamalardan net olarak görünmektedir. Antalyamıza bakalım.

Sayın Deniz BAYKAL’ın tedavisinin 1 Nisan’da tamamlanarak yerel seçimlerden hemen sonra dönecek olması önemli bir mesajdır. Akli melikeleri net olarak yerindedir. Partisine zarar vermeyeceği hemen herkesin ortak görüşüdür. Dolayısıyla Antalya ile ilgili hala herhangi bir açıklama yapmamış olması kayda değerdir.

Zira Meclise kadar gidip ezbere yemin edebiliyor olması bu manidarlığı CHP’nin ulusal kanadında derinden ve net olarak okunmaktadır. Akıllara gelen bir diğer önemli söylentide Muhittin BÖCEK Bey’den 2014 yılında Deniz BAYKAL tarafından talep edilen görüşmenin aday gösterilmeme endişesi ile reddedilmesidir.

Diğer önemli konu Sayın Muharrem ince’nin 24 Haziran seçimlerinden sonra muhalif olan İbradı adayı dışında kimseye ismen destek olmaması sosyal medya takipçilerinin dikkatinden kaçmamıştır. Sayın İnce’nin karayolu ile İbradı’ya kadar gelip Toroslardan aşağıya inmemesi birçok sosyal demokrat arkadaşım tarafından net bir mesaj olarak yorumlanmıştır.

Eski il ve belediye başkanları ile milletvekilleri de Aralık 2018’den itibaren tam olarak bir destek vermemiştir. Ankara’daki Aday tanıtım toplantısından yansıyanlar aslında derin kulislerin vatandaşa net olarak yansımasıdır. Tabi ki HDP ile gizli pastane ve petrol istasyonu görüşmelerinin yalanlanması geçici bir rahatlama oluştursa da sonrası krizin daha da sıkıntılı olduğunu gözler önüne sermiştir.

HDP’nin 3 büyükşehirden sonra Antalya’da da aday çıkarmaması, CHP listelerinde kandil ve diğer terör örgütü kökenli kişilerin olması, başta diğer ittifak üyesi (İyi Parti) olmak üzere, gün geçtikçe havayı karamsarlığa itmektedir. DSP’nin Türkiye’de yerel seçimlere en iyi hazırlandığı il ve ilçe belediyelerini zaten fizan da aramaya gerek yok.

İyi Parti cephesinde de işler olumlu değildir. Antalya 24 Haziran’da İyi Parti’nin en güçlü yerlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. 3 vekil gönderdiği başka kaç şehir var acaba. Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmak yakışmaz mıydı? İyi Partide Sayın Subaşı ne kadar mücadele etse de pazarlıkta Antalya’yı CHP’ye kaptırmıştır.

Daha ilk seçimde, Antalya’yı ittifak ortağına kaptırmanın getirdiği sarsıntıyı atlatmaya çalışırken il yönetimindeki değişiklik sıkıntıyı daha da büyütmektedir. İl Gençlik Kolları’nın istifası buzdağının sadece görünen kısmıdır. Durum o kadar ciddi boyutlara ulaşmış olacak ki Sayın Muhittin BÖCEK’İN proje tanıtım toplantısında İyi Parti İl Başkanının “basında çıkan spekülasyonlara itibar etmeyiniz” vurgusu dikkatlerden kaçmadı.

HDP ile yapılan ittifakın tabanda oluşturduğu tepki, itiraz, hüznü ise kelimelerle dahi ifade etmek mümkün değil. 24 Haziran seçim sonuçlarının Millet İttifakında yerel üzerinde yeteri kadar okunamadığı açık.

Toplum Mühendisliği adı altında rakamlara bakarak ittifakın yerel kararlarını merkezden vermenin ortaya çıkaracağı sonuç kampanya ilerledikçe daha açık ortaya çıkıyor.

Hayır, da şerde Allah (c.c)’ tan…

Kalın sağlıcakla…

Bu yazı toplam 939 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.