1
  • BIST 1.087
  • Altın 466,508
  • Dolar 7,6145
  • Euro 8,9394
  • Antalya 27 °C

HANGİ İTTİFAK- 2

Nasuh Boztepe

İTTİFAKLARIN SÜREKLİLİĞİ
İttifak-1 ile ilgili yazımda: “İttifakların 24 Haziran seçimlerinde aldığı hasarlar ve etkilerini” yazmıştım. Bugün ittifakların sürekliliğinden bahsedeceğim. 
Daha önceleri müteaddit defalar duyduğumuz bir slogan vardı. “Pazara kadar değil, mezara kadar”. Eğer bu söz gerçekliğini korursa, söz verenler sözlerinde durursa, ittifaklar devam eder. Eğer dedikodulara, zanlara itibar edilirse, ittifak yalancı bahar gibi kısa sürer. 
Elbette ittifakın, birlik ve beraberliğinin devamını isteyenler kadar, istemeyenlerde olacaktır. Menfaat ve rant peşinde koşanların yanında, iç ve dış mihrakların tahrik ve tahribatı da olacaktır. Temel sağlam olursa, binada sağlam olur. Temeli sağlam tutmak gerekir. 
Tabii ki ittifakta iyi olmak yetmiyor, uyumlu da olunmalıdır. 
Eğer toplama bilgisayar gibi, şahıslarla birliktelik olursa, bir müddet sonra bu da dağılacaktır. Süreklilik arz etmeyecektir. 
Doku uyuşmazlıkları bitişin noktasıdır. 
İkinci yazımızda bizim yolumuzu aydınlatacak temel gösterge 24 Haziran’dan sonra parti üst düzey yöneticilerinin yaptığı açıklamalar olacaktır. 
Cumhur İttifakı Cephesi:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN: “Cumhur ittifakı pazara kadar değil, mezara kadar. AK Parti ile MHP Cumhur ittifakı içinde konsolide olacaktır.” diyor.
MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ: “Açık açık şimdiden diyorum ki, 31 Mart 2019'da sonuç ne olursa olsun harcı Yenikapı'da karılan, hedefleri 16 Nisan halk oylamasıyla kategorik bir hal alan, milletimizin ruh kökünden doğan Cumhur İttifakı mutlaka yaşayacak, yeni hükümet sistemine sonuna kadar sahip çıkacaktır” diyor.
Her iki liderin de açıklamaları 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi süreklilik ve istikrar dengesi üzerinde oturmaktadır. Zaten tarihe 4 Mayıs protokolü olarak geçen “Cumhur İttifakı” metni iki liderin uzun süreli birliktelik için yola çıktıklarını açıkça göstermektedir. Hatta ittifakın dışarıdan destek veren ortağı Alperenler de benzer şekilde yola devam etmektedir. 
Açıklamalardan yola çıkarak, Cumhur ittifakının 24 Haziran seçimlerinden sonra olduğu gibi 31 Mart yerel seçimlerinde de kazandıkları belediyede iktidar, kaybettikleri belediyede ise muhalefet olarak birlikte devam edecekleri net olarak görünmektedir. 
Millet İttifakı Cephesi:
CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU: “Bir ittifak söz konusu değil. Yerel yönetimlerin merkezi yönetime göre bir farklılığı vardır” diyor.
İYİ Parti Sözcüsü Aytun ÇIRAY: “Bir seçim iş birliği, ittifakı kurmuştuk. Bu seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim iş birliğine, ittifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır” diyor.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KARAMOLLAOĞLU:     “İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı” diyor.
Millet ittifakını bir araya getiren unsurlar, açıklamalardan görüleceği üzere sadece gerekli olduğu zaman bir araya gelmektedir. Hatta gizli ortak PKK destekli HDP dahi Cumhur İttifakına zarar vermesi şartıyla Millet İttifakını desteklemektedir. 
Adı “Millet” olan ittifakta FETÖ, PKK, DHKP-C gibi Türk devleti ve milletinin düşmanı olan terör örgütleri de vardır.
Kısacası 24 Haziran sonunda olduğu gibi yerel seçimler içinde Millet İttifakının sürekliliğinden bahsetmek mümkün değildir. 
Lafın özü dostlar 31 Mart sonrası kimileri daha önce yaptıkları gibi ‘Öküz öldü, ortaklık bozuldu’ kervanına katılacak, kimileri ise 4 Mayıs’ta attıkları imzaya sahip çıkmaya devam ederek yollarına bakacaklardır. 
İşte yola birlikte devam unsuru sizin kafanızda canlanmaya başladığı gibi, 31 Mart sonrası belediyelerin nasıl yönetileceği, destek veren diğer ittifak ortaklarının ne olacağı sorusunu ortaya çıkarmaktadır. 
Konu özellikle Millet İttifakının kazanacağı yerlerde daha da büyük problemler ile karşılaşma olasılığını gözler önüne seriyor. Bunun yanında hem CHP, hem de İyi Parti’de seçim sonrasına bırakılan muhalefet ile yüzleşme açıkça ortaya çıkan HDP desteği ile daha da sertleşecektir. 
Sırtını teröre dayayan HDP’lilerin CHP, İP, SP listelerinden belediye başkanı veya meclis üyesi seçilenler kavgaları körükleyeceklerdir. Kandil’e selam gönderip, teröre maddi ve manevi destek vereceklerdir. Bir ayrışma ve kavgada bu sebepten olacaktır.
Hayır da şerde Allah (c.c)’tan…
Kalın sağlıcakla…

Bu yazı toplam 1044 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.