1
  • BIST 1.545
  • Altın 442,938
  • Dolar 7,5000
  • Euro 9,0489
  • Antalya 9 °C

İYİ Kİ BÖYLE MUHALEFET VAR!

Teslime Tosun


KÖŞEBAŞI 

BAŞKAN NASIL BOŞA DÜŞÜRÜLÜR?

Geçtiğimiz hafta Kepez Belediye meclis toplantısında ilginç bir olay yaşandı. Muhalefet partileri ellerindeki Antalya 1. idare mahkemesinden çıkan kararı göstererek "Seçim döneminde kendi yaptığınız plan mahkemeye verildi ve Kepez Belediyesi olarak savunma bile vermediniz" diye. Başkan Hakan Tütüncü şaşkın olarak hukuk müşavirine döndü "Öyle mi?" dedi ve aldığı cevap ile dudaklarını ısırıp, öfkesini içine gömerek  muhalefete "Gerekli çalışmayı yapıyoruz. Ancak dava süreci devam ediyor ve biz temyiz ediyoruz" dedi. 

Dedi ama, meclis toplantısının sonunda kıyamet koptu. 

Olay şöyle, özellikle seçim döneminde Varsak bölgesinde, Süleyman Demirel Bulvarı doğu bölgesinde bulunan vatandaşların plan değişikliği için Kepez Belediyesinden yoğun bir talebi vardı. İmarda kat sorunları vardı. Yan taraftaki binalar 10 kata çıkmışken, onlara 3-5 kata kadar müsaade ediliyordu. Bu nedenle mütahitler çok cazip olmayan adı anılan arsalara rağbet etmiyor, etseler bile o arsa sahipleri istedikleri rantı elde edemiyorlardı. 

Tütüncü, seçime 15 gün kala 14 Mart 2019 tarihinde kısaca "Haritada sınırları belirlenen bölgede inşaat alanı arsanın toplam alanın yüzde 50'sini geçemez" diye plan değişikliğine gitmiş ve Antalya Büyükşehir Belediyesi 116 meclis kararı gereğince  onaylatmıştı. Ancak Şehir Plancıları odası bu karara itiraz etmiş ve alınan kararın yasal olmadığını belirterek dava açmıştı. Şehir plancıları odası yapılan plan değişikliğinin gizli kat artışı sağlayacağını, buna karşılık hızlı bir nüfus artışının yaşanacağı, yerleşim alanının kalitesizleşeceği  ve yeterli sosyal donatı alanlarının bulunmadığından dem vurarak kararın iptal edilmesini talep etmişti. 

Detaylarla sizi fazla yormak istemiyorum. 
Antalya 1. idare mahkemesi taraflardan savunma istemiş, Büyükşehir Belediyesi aldığı meclis kararını savunan bir dilekçe ile mahkemeye cevap vermiş ancak Kepez Belediyesi kendi yaptığı plan tadilatını savunmamıştı. 

Öncelikle bu savunma yapmamanın Hakan Tütüncü'nün siyasi bir manevrası olarak değerlendirildi. Bakınca olayın şekli tam da buydu. Başkan Tütüncü Varsak'lılara dönerek "Bakın kardeşim ben plan değişikliği yaptım ama mahkeme iptal etti. Kusura bakmayın" diyecek diye beklendi. Veya bu süre içinde çap'ı alan inşaatı yapmıştı bile. Ancak kazın ayağı öyle değildi!

İYİ Kİ BÖYLE MUHALEFET VAR 

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile konuştum.  Olayın aslı belediye avukatının 30 gün süre olmasına rağmen süresi içinde kendisine talimat verilmesine rağmen savunma yapmamasıydı. Başkan Hakan tütüncü mecliste yaptığı konuşmanın ardından hemen dosyayı istiyor. Gelen dosyaya bakınca gerçekten de savunma yapılmadığını görüyor. Hukuk müşavirini çağırıyor ve (Ben yumuşatarak yazıyorum) "Talimat vermemize rağmen hem savunma yapmıyor, hem de bu konuda bilgi vermiyorsunuz. Ben de bir avukatım. Hukuk fakültesinde ilk öğretilen şey mahkemelerdeki süreyi kaçırmamaktır. Sizinle aramızda güven sorunu oluşmuştur. Derhal eşyalarını toplayın ve istifanızı veriniz" diyor. 

Hukuk müşavirinin istifasını aldıktan sonra hemen itiraz etmek için oturup dilekçelerini hazırlayıp kararı temyiz ediyor. 
Dava süreci içinde o bölgedeki  vatandaşların mağdur edilmesini önlemek için yeniden bir plan hazırlatıyor. Önümüzdeki Büyükşehir Belediyesi meclisinde bunu gündeme aldırıyor. 

Başkan Tütüncü "Burada bir hak kaybı asla söz konusu olamaz. Dava süreci devam ediyor. Biz olayı öğrenir öğrenmez hemen temyiz dilekçemizi verdik. Dosya bir üst itiraz makamına gitti. Aslında burada öncelikle Antalya Büyükşehir Belediyesi, ikinci olarak bizi dava ediyorlar. Zaten Antalya Büyükşehir Belediyesi ilk davalı olarak bizim de adımıza söylenebilecek ne varsa zaten söylemişler. Yani bizim savunma yapamamamızın karara bir etkisi yok. İlk davalı olarak Antalya Büşükşehir savunmaya yaptı. Ancak muhalefet partilerinin yukarda zikredilen seçim dönemi için yapıldı sözlerine istinaden biz yeniden ara bir formül ile düzenlemeyi yaptık ve bu ayki meclis toplantısına konuyu getiriyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için sorunu çözüyoruz" dedi. 

Kısaca başkanla omuza omuza yürüyen yol arkadaşı, başkanı boşa düşürmüş oldu. Başkan her dilekçeyi, her yazıyı inceleyecek hali yok. Sayın Tütüncü az kalsın siyasi kazaya kurban gidecekti. Başkan Tütüncü bence muhalefete de teşekkür etmesi gerekiyor. Eğer onlar aceleyle kesinleşmemiş kararı meclise getirip sallayarak hesap sormasaydı belki  temyiz süresini de kaçabilirdi. 

İyi ki böyle muhalefet var! 

 

Not: Komisyon üyelerini değiştirirken yedikleri golü yazmıyorum. 

Bu yazı toplam 1117 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.