1
  • BIST 1.526
  • Altın 442,449
  • Dolar 7,4267
  • Euro 8,9965
  • Antalya 11 °C

KISA ADI BAKA

Teslime Tosun

 

KISA ADI BAKA


Bu gün konumuz kısa adı BAKA  olan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olsun. 

Resmi internet sayfalarında yazılanlara göre "Kalkınma Ajanslarının kuruluş amacı, 4 nolu Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 184. maddesinde; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak olarak tanımlanmıştır. 
Ajansların sağlayacağı desteklerin yönetimi ve yararlanıcılarla ilişkilerden, Ajansın icra organı Genel Sekreterlik sorumludur. Genel Sekreterlik; Genel Sekreter, Birim Başkanları, Koordinatörler, Uzmanlar ve Destek Personellerinden oluşmaktadır. Üst idari amiri Genel Sekreterdir." denilmiştir. 

Yani yönetim kurulunda Antalya-Burdur-Isparta valilerinin, belediye başkanlarının ve Ticaret Odası başkanlarının bulunduğuna bakmayın, işleri icra eden yetkili Genel sekreterdir deniliyor. 

Merkezi Isparta'da bulunan BAKA'nın icra görevini yapan Volkan Güler, Antalya İl Temsilciliğini ise Alaaddin Özyürek yapıyor. 

Turizmin tanıtım amacıyla, güzel şeyler yapılıyor.  Patara'daki Fener'in yapımı, telsiz telgraf istasyonu restore etmek gibi, 
Mesleki eğitimin geliştirilmesi mali destek verdikleri Aksu Uçak bakım teknolojisi lisesine bir uçak alımıyla ilgili destekleri gibi. 

Peki başka ne yapılıyor? 

Antalya'lı bir gazeteciye Kanada'dan fotoğrafçı getirdi diye BAKA Destekli binlerce eurodan, dolardan bahsedilerek destek verildiği iddia ediliyor, yazılıp-çiziliyor? BAKA Genel sekreteri ve İl temsilcisinden tık yok.  Ya insan bir çıkar derki "Yok kardeşim böyle bir olay. Vermedik hiç gazeteciye para-mara" veya "Destek verdik ama o rakamlar kadar değil, şu nedenle şu kadar destek-teşvik veya hibe verdik" diye. Ama bunu yapmak yerine kulaklarının üzerine yatmayı marifet sayıyorlar. 

(Sonra bu gazetecinin sosyal medyada başı sıkıştığında "Yetişin a komşular, torosların karayağız delikanlısı olan beni mağdur ediyorlar" diye bağırdığında, meslektaşları hiç bir tepki vermezken, BAKA Genel sekreteri Volkan Güler ve Aladdin Özyürek sosyal medyadan "Adddaamsın başkan, bu kendini bilmezler sana saldırıyorsa arkanda biz varız. Seni bilen biliyor" minvalinde, destek mesajı atıyorlar.) İyi mi? 

Geçtiğimiz yıllarda kimlere ne destek vermiş bu BAKA Diye bakınca ilginç şeyler çıkmadı değil hani? 

Yatırım yapsın diye 500 bin dolar civarında bir destek verdikleri işadamları kardeşler FETÖ'den gözaltına alınmış, Hibe olarak alındığı iddia edilen bu paranın 5'te 1 oranında parayla cama baskı yapan dijital baskı makinası alıp üretim merkezine koymuş, gerisi cepte. Yatırıma devam. Günahları boyunlarına. 

Ha bu arada Antalya'daki büyük FETÖ Davasında işadamlarının yargılanmaları hala devam ediyor. 

İddiaya göre bir işadamına hibe destek veriyorlar, "Kepez ormanlarına dağ kızağı yapacak, turizm canlanacak" diye. O da yarım kalıyor, son olarak belediye ile birbirlerine girmişler. Bana gelen bilgiye göre davalıklar.  Hibe, teşvik ve kredi her ne verildiyse eğer o paralar nerede?  

"Hint düğünü yapacağız, zengin Hindistanlılar Antalya'ya gelecek, milyonlar akacak"  diye verdikleri hibe-teşvik ve  destekler ne oldu acaba? Hiç takip ettiler mi? 

İki-üç düğünden başka ne gördü bu Antalya?  Göz boyanan şaşaalı o düğünler kaça mal edildi? Destek-hibe- teşvik adı altında organizasyonu yapan firmalara ne kadar para verdiler? 

Rengarenk tafta kumaşlar, bir tahtırevan, renkli çiçekler, üç-beş havai fişek organizasyonu sizce kaça mal olmuştur acaba? Haydi bunun içine uçaktan otele transferi de koy, Bunlar en fazla kaça mal olmuştur sizce? 

 

Peki ya yurt dışında mesela Almanya'da, mesela Rusya'da yapılan turizm fuarlarına verilen teşvik ve desteklerde ne kadar paralar ödendi? Bunların açıklanması gerekmiyor mu? Elbette fuar düzenleyen firmalara teşvik edilsin, destek verilsin de bir de verilen paranın takibi yapılmasın mı? 

 

Arkadaşlar bu rakamlar öyle böyle rakamlar değil. Şu hibelerden 50 bin lira bana destek verseler, hayatım değişir. 

 

Antalya kamuoyunda konuşulan, iddia edilen rakamlar örneğin, 500 bin dolar, 300 bin euro, 100 milyon törkiş lira gibi bize göre yüksek rakamlardan bahsediyoruz. Bunlar için hiç bir açıklama yapmamaları dikkat çekiyor. Ben şöyle bir internet sitesinden baktım, sadece atıyorum, 1 milyar teşvik verdik gibi rakamlar veriyorlar. Şuraya şu kadar teşvik verdik, şu kişiye şu projesinden dolayı bu kadar hibe ettik bölümü yoktu. Veya ben göremedim, bulamadım. 

Bence değerli yönetim kurulu üyeleri olan saygıdeğer valilerim, belediye başkanlarım ve ticaret odası başkanlarımın bu konuya bir el atması gerekiyor. 

NOT: Bu arada yeni teşvik alanı Kooperatifler olmuş. Antalya'da dikkat çekecek şekilde mantar gibi kooperatifler kurulmaya başlandı. Sizin dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama 10 kişi bir araya gelip, kooperatif kurulmaya başlanması benim çok ilgimi çekmeye başladı. 

NOT: 2:  Antalya'daki iddiaları yazdım. Burdur ve Isparta'ya boyutuna hiç girmedim. 

 

 

Bu yazı toplam 1908 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.