1
  • BIST 1.546
  • Altın 442,898
  • Dolar 7,5025
  • Euro 9,0532
  • Antalya 9 °C

KUMLUCA SULTANI

Teslime Tosun


KÖŞEBAŞI 


KUMLUCA SULTANI 


Geçtiğimiz günlerde Kumluca Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Köleoğlu ile ilgili bir yazı kaleme almıştık. Devamı geldi. . .

Kumluca'lıların dilinde hiç bir görevi olmamasına rağmen yengenin hesapları incelemesi mevzusunun ardından Köleoğlu'nun 432 bin Törkiş lira ile sahildeki tahta obayı yeniletmesi mevzusu konuşuluyor. Yine 520 bin Törkiş lira civarında para harcayarak başkanlık lojmanının mobilyalarını, pencere-bacasının değiştirilmesini konuşuyorlar.  


Sevgili başkanım CHP'li Kumluca Belediye Başkanı değilde Brunei Sultanı Bolkiah'sın maşallah!

Yıllardır Kumluca'ya gider gelirim, ahşaptan yapılmış obalar vardır orada. Kaymakamın, çeşitli kurum müdürlerinin, muhtarların, ileri gelenlerin filan yazlık deniz kenarında tahtadan derme çatma evlerdir. Yıllardır senden önceki belediye başkanı kullanmıştı. Deniz kenarında tahtadan  obanın yenilenmesi için  432 bin lira harcarken hiç mi vicdanın sızlamadı? 

Zaten oralar önümüzdeki yıllarda yıkılacak ve halkın kullanımına açılacak. 432 bin liraya Kumluca'nın en iyi yerinden 2 daire alınırdı. Tahtaları söktürüp, çiviyle yeniden çaktırsan bile bu kadar para tutmaz be güzel başkanım. 

Sanki Brunei Sultanı Bolkiah gibisin kendine yazlık ayrı, kışlık ayrı saray mı hazırlattın da toplam 1 milyonun üzerinde para harcadın?

Şu yaptığını Ak Partili bir belediye başkanı yapsaydı, CHP İl Başkanı Sayın Nusret Bayar başta olmak üzere milletvekilleri, partililer sokaklara dökülür ve senin 432 bin liraya yeniletilen yazlık sarayın önünde basın açıklaması yaparlar ve "Devletin parası çar-çur edildi. Başkan kendisine yazlık saray yaptırdı. Bunların hepsinin zihniyeti aynı" diye ter ter tepinirlerdi. 

Kumluca Meclis Denetim raporlarına giren bilgi ve belgelere göre gelelim diğer mobilya konusuna. Bana verilen bilgiye göre başkanlık lojmanı olarak kullanılan evi Hüsamettin Çetinkaya başkan görevden ayrılmadan önce yeniletmişti. Göreve gelir gelmez, tüm eşyaları söktürüp baştan sona yeniden yeniletmek için 520 bin lira harcamak ne demek? Aslında tahta obaya 432 bin harcayan kışlık saraya pardon, lojmana 520 bin lira az bile ama nasıl bir pvc takdırdın sen öyle çok merak ettim. 

KİMİN ÇAMAŞIRLARINI SERİYOR? 

Konuşulan bir diğer mevzu ise"Maaşını belediyeden alan başkanın şoförürün yazlık obada çamaşır sermesi" olayı. Bana bir de  fotoğraf gönderdiler. Başkanın şoförü olduğu iddia edilen gariban emekçi kardeşimiz yazlık sarayın pardon obanın  bahçesinde çamaşır seriyor. Sordum soruşturdum, o bahçe ve ev Belediyenin   olduğunu doğruladılar.  Ancak ben o çalışan arkadaşımızın fotoğrafını rencide olmaması için buradan yayınlamıyorum. 

 

Eğer doğru ise çok sakil davranışlar. Keşke o çamaşırları seren kişi siz olsaydınız. İnanın çok büyük takdir toplardınız.  Yine söylüyorum eğer o fotoğraf karesi doğru ise yine o fotoğrafı alır sizin partilileriniz "Başkan kirli çamaşırlarını emekçi şoför kardeşimize yıkatıyor. Ey emekçi kardeşimiz, sen utanma sana bunu yaptıranlar utansın"diye boy boy fotoğraf çektirip, basına dağıtırlardı. Yalan mı? 


Bunları ben söylemiyorum.  Belediyenin kendi  denetim raporunda yazılanları konuşuyorlar.  O raporu da altta size sunuyorum. Merak eden varsa okuyabilir. 


İŞTE KUMLUCA BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİNE HAYIR OYU VERDİREN DENETİM KOMİSYONU RAPORU
Kumluca Belediyesi Temmuz Ayı meclisinde  2019 – 2020 yılları 1 yıllık faaliyet raporu oylandı. Yapılan oylamada, 17 hayır, 3 çekimser, 5 evet yönünde oy kullanırken, bir kişi de oylamaya katılmadı. 

Meclis üyeleri Kerem Kaya Turan, Ayhan Aytekin, Faik İlter, Şefik Durdaş ve Mehmet Durukan’ın raporuna göre 
a - 4734 sayılı Kamu ihale Kanununun 62. maddesinde öngörülen "aynı Kanunun 21. ve 22. maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamının, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin % 10'unu geçemez" kuralına aykırı olacak şekilde doğrudan temin alımları yapıldığı tespit edilmiştir. Belediyemizin 2019 yılı bütçesi 58.000.000,00 TL olup personel giderleri haricindeki mal ve hizmet alım giderleri 19.988.854,00 TL’dir. Kanunen doğrudan temin yöntemi ile %10 sınırının çok üzerinde 11.538.344,86 TL tutarında alım yapıldığı tespit edilmiştir.

 b- 1- 20. Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında düzenlenen konserler için M2 Org. Rek. Tur. Oto. Kira Yazılım Hiz.Yay.İnş. ve Tic. Ltd. Şti. 'ne 955.800 00-TL faturalı ödeme yapılmıştır. Burada yeterli zaman bulunmasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmıştır. Faturada ya da yapılan sözleşmede sanatçılar için ödenen bedeller ile sahne, ışık konaklama ve ulaşım bedelleri aynı şekilde belirtilmemiştir. Bu yüzden sanatçılara ödenen bedel dışındaki diğer alımların doğrudan temin sınırını aşıp aşmadığı belirlenememiştir.
b -2 Belediye’ye alınan motosikletler için Atberk Üça, Ali ekber, Ali berk Atakan Mot. Otom. Tur. Gıda. İnş. Ltd. Şti’ne 266.411, 70 – TL faturalı ödeme yapılmıştır. Motorsiklet alımları, faturalar aynı gün içinde kesilmiştir. Fatura numaralı bile art ardadır. Bu alımlar adet bazında ve aynı ihale konusu içinde nitelikteki mal alımlarıdır. Burada yeterli zaman bulunmamasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmış ve alım işi kalemler ve gruplara bölünmek suretiyle b. Maddesinde belirtilen kurallara aykırı olarak gerçeklemiştir. 
b3 – Belediyeye alınan 13 adet araç alımı işi çin Zamanlar Otomotiv Ticaret Ltd. Şti.’ ne 964. 626, 00 TL faturalı ödeme yapılmıştır. Araç alımları faturalar aynı gün içinde kesilmiştir. Fatura numaraları bile art ardadır. Bu alımlar adet bazında veya aynı ihale konusu içinde nitelikteki mal alımlarıdır. Burada yeterli zaman bulunmamasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmış ve alım işi kalemler ve gruplara bölünmek suretiyle b. Maddesinde belirtilen kurallara aykırı olarak gerçekleşmiştir. 
b4 – Belediye tarafından yapılan bayrak direği alımı için fatura 90.300, 00 TL. + KDV 106.554.00 TL ödeme nakliye ile birlikte doğrudan temin sınırının çok üzerine geçmektedir. 
Spot ışıklar ve diğer kalemler için ayrı faturalandırma yapılmıştır. Bu alımlar adet bazında veya aynı ihale konusu içinde nitelikli mal alımlarıdır. Burada yeterli zaman bulunmasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmış ve alım işi kalemler ve gruplara bulunmak suretiyle b. Maddesinde belirtilen kurallara aykırı olarak gerçekleşmiştir. Alınan teklifler tarihsizdir. 
b5 - 20. Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında Atakan Reklam ünvanlı işyerine, afiş, branda alımı işleri için 231.593,98.-TL. ödeme yapılmış olup yine yeterli zaman bulunmasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmış ve alım işi kalemler ve gruplara bölünmek suretiyle b. maddesinde belirtilen kurallara aykırı olarak gerçekleşmiştir.
b6 - Belediye'ye ait lojman ve başka birimlere pvc, mobilya alımı işi için Abdullah KUTLU firmasına 520.592,40.-TL. ödeme yapılmış olup yeterli zaman bulunmasına ve aciliyet bulunmamasına rağmen açık ihale yerine doğrudan temin yöntemi uygulanmış ve alım işi kalemler ve gruplara bölünmek suretiyle b. maddesinde belirtilen kurallara aykırı olarak gerçekleşmiştir.
5-İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 04.06.2007 tarihli ve 14234 sayılı Genelge'nin 3. maddesinde de; "Komisyonlar, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı işletme ve müesseseler ile su, kanalizasyon, doğal gaz, ulaşım ve benzeri hizmetleri yürüten bağlı kuruluşlarda inceleme yapacaktır. İl özel idareleri ve belediyeler ile bunların bağlı kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş veya sermaye katılımında bulunulmuş ticari şirketler denetim komisyonlarının yetki alanı dışında bulunmaktadır." denildiğinden, belediyemize ait Sarnıçtepe Ltd. Şti'nin denetimi yapılmamıştır. Ancak şirketin kuruluş ve çalışma prensiplerine aykırı olarak mal alımlarının tamamına yakınının piyasa koşuları ve rayiç bedellerin üzerinde şirket üzerinden yapıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle şirketin Sayıştay denetimine tabi tutulması tavsiye edilmektedir.
6-İlçemizde "Deniz Obaları " denilen ve yaz aylarında halkın yoğun talep gösterdiği alanda bulunan Belediyenin lojmanına (ahşap oba) seçimlerin ertesinde ciddi bir tadilat başlamış, yapılan tadilatın gereksiz olduğu kadar fazla masraf yapıldığı da iddia edilmiştir. Yapılan araştırmada deniz obası için 432.000,00.-TL. nı aşan harcama yapıldığı, bu harcamaların gerçeği yansıtmadığı gibi yine doğrudan temin yöntemi ile ve yukarıda belirtilen İlkelere aykırı olarak yapıldığı tespit edilmiştir.
7-2019 yılı personel giderleri 5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesinde yer alan Belediyelerin yıllık personel giderleri ile ilgili sınırlama hükümlerine, uygun olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında personel giderlerinin
12.039.037,88 TL olduğu ve 2019 yılı kesinleşen toplam gelirin belirlenen kısmının mevzuata uygun olduğu ve % 30'unu aşmadığı tespit edilmiştir.
8-Müdürlükler tarafından yapılacak ihaleler ve doğrudan temin işlemlerinde uygulama birliği sağlanması, kurumsal harcama verilerinin takibinin daha kolay yapılabilmesi ve benzer harcama taleplerinin birleştirilerek temin edilebilmesi için 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi mal alımları, hizmet alımları, danışmanlık hizmet alımları ve yapım işleri ile aynı Kanun'un 22. Maddesinde belirtilen alım işlemlerinin uygulamadaki aksaklık ve yanlışlıklara mahal vermemesi, ayrıca mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri ihaleleri iş ve işlemlerinin denetimini kolaylaştırmak amacıyla söz konusu alımların Norm kadro yönetmeliğine göre uygun görülecek bir Müdürlük uhdesinde gerçekleştirilmesi tavsiyeye değer görülmüştür. Tüm ihale ve kiralama iş ve işlemlerinin yetişmiş ve mevzuata hakim personel tarafından yürütülmesi sağlanmalı ve gerekli hizmet içi eğitimin sürekli aldırılması sağlanmalıdır.
9-Yapılan incelemelerde suç teşkil edebilecek usulsüzlüklerle alakalı olarak 5393 sayılı Belediye Kanununun 25. maddesi gereği Meclis Başkanlığının takdirine arz olunur” denildi. 

 

Bu yazı toplam 2691 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.