1
  • BIST 1.099
  • Altın 465,225
  • Dolar 7,6074
  • Euro 8,9392
  • Antalya 31 °C

Lozan andlaşmasının yıldönümü nedeniyle birçok yorum dinledim, okudum.

Kazım Engin

Tarihçi değilim ama metodolojik karşılaştırmalı ve kıyaslamalı  tarih okumalarını severim. 

Sayın Cumhurbaşkanı 15 Temmuz kalkışması nedeniyle Sarayda muhtarlara yaptığı konuşmada " Tarihte bize ne yaptilar? 1920'de bize Sevr'i gösterip, 1923'te bizi Lozan'a razi ettiler. Birileri de bize Lozan'ı "zafer "diye yutturmaya çalıştılar. Ege'de bağırsan sesinin duyulacağı adaları Lozan'da verdiler" diyerek bu antlaşmanın mimarları olan Mustafa Kemal ve İsmet İnönü'yü sözde yetmektedir. 

Doğal olarak meraklandım, acaba öylemi diye ve araştırmaya başladım. Önce İnönü Vakfı nın orjinalini yayınladığı Lozan antlaşması'nın  143 maddesini okudum, iyi de oldu. 

 

Malûm büyük bir savaştan çıkılmıştı ve Lozan'a giderken İngiliz donanması İstanbul'da, Fransız donanması İzmir'deydi. 

Lozan zaferle biten bir savaşın sonunda ülkenin tapusunu almaktan başka bir şey değildi, Esasen Lozan; ne büyük bir zafer ne de hezimetti.

 

Yüreği sevr için çarpanlar ve "keşke bu savaşı Yunan kazansaydı" diyen aklı ve vicdanı kararmış olanların anlaması olanaksızdı.

 

Bu nedenle "Lozan 100 yıllıktır, 2023 te bitiyor, içinde gizli bir madde var "yalanını uydurup kafa karıştırmak istediler ve halen de bunu pompalıyorlar. Halbuki 143 madde icinde böyle bir metin yok. Ustelik birçok ülkenin imzaladığı bu andlasmaya gizli madde koymak da imkânsız. Ama çok  tekrar edilen yalan bir Hitler metodudur bilirsiniz... 

Lozan bitmiyor, bitmeyecek ve andlaşma süresizdir.

 

Peki niye çırpınıyorlar ve çırpındıkça batıyorlar?

1-Lozan; Padişah Vahdettin heyetince imzalanan  Sevr'i yırttı ve tarihin çöp sepetine attı. 

2- Lozan emperyalist projeleri ve oyunları bozdu, darmadağın etti.

3- Halifeliğin İstanbul'da kalması Sevr anlaşmasının bir maddesidir. Ama bu hilâfet kafalılar " Halifelik İngilizler istediği için kaldırıldı" diye bir yalan daha söylemekten imtina etmediler.

4- Sevr ile Anadolu parçalara ayrıldı ve Lozan'da  misakı Milli olarak adlandırılan toprakların çok büyük bir çoğunluğunun tapusu alındı. 

5- Lozan görüşmeleriné giden İsmet Paşa'yı bir hafta beklettiler. Psikolojik üstünlük elde etmek istediler. Bir hafta sonra geldiklerinde ise Sevr anlaşmasının yumuşak bir versiyonunu masaysa dayattılar.

6- İsmet Paşa savaş kazanmış bir ülkenin temsilcisiydi ama İNGİLİZ , Fransız,İtalyan ve Japonlar 1. Dünca savaşının " mağlup" bir ülke temsilcisi mamelesi yaptılar. Tek bir ülkeye karşı 4 ülke! Bir de gözlemci Amerika!

7- masada 

a)Osmanlı borçları (acaba şu padişah sevdalıları bu konuda neden susarlar?)

b)Tük Yunan sorunu,

c)Boğazlar meselesi

d)Musul,

e)Azınlıklar,

f) Kapütülasyonlar vardı.( Merak eden bu maddeyi araştırsın da ne hale getirildiğimizi görsün!)

 

İngilizler Kapitülasyonlar konusunda taviz vermiyordu. Bir ara görüşmeler kesildi. Ankara TBMM yi toplayarak seferberlik ve harp durumu tedbirleri almaya başladı. Yani bir savaştan çıkıp yeniden savaşla yüzyüze kalınmıştı!

Ardında 2. Barış görüşmelerine başlandı. 

 

Hani Sayın Cumhurbaşkanımız böyle diyordu ama 12 ada1911 Trablusgarp savaşı sonrası 1912 de İtalya'ya veridi. 14 Kasım 1913  Atina ve 30 Mayıs 1913 Londra anlasması ile Ege adalarını kaybetmişiz. 

 

Gelelim Musul meselesine...

Lozan'a giderken Musul İngilizlerin elindeydi. 5 Haziran 1926 anlaşması ile Musul Irak'a verildi. O dönemde Musul konusu Atatürk tarafından meclise getirilip, hatta Musul'da Türkmenlerden bir ordu bile kurulmuştu. Ama günün koşulları yeni bir savaşı kaldıramaz düşüncesiyle bu karar oybirliği ile alınmıştı. 

 

Boğazlar konusunda da yalan rüzgârı devam ediyor maalesef! Lozan'da ayrı olarak " Montrö" anlaşması ile Boğazların işletim sistemi karar altına alınmıştır. 

 

Bu kadar yalan, demagoji ve manupülasyona en güzel yanıtı Dönemin İngiltere'nin İstanbul temsilcisi vermiştir. "Lozan; İngiltere için bir hezimettir. Lozan'da onursuz bir barış imzaladık." Anlayana bu kadar yeter, anlamayana bir Neyzen şiiri!

Bu yazı toplam 729 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.