1
  • BIST 1.123
  • Altın 477,079
  • Dolar 7,8288
  • Euro 9,1832
  • Antalya 22 °C

SULTAN-I NEWROZ (NEVRUZ)

Kazım Engin

Nevruz ya da Newroz Orta Asya'dan Ortadoğu'ya kadar birçok halkın kutladığı çok önemli bir "gün"dür! Halklar için "yeni" nin "güzelin","bereketin" ve dayanışmanın simgesidir.
            
İnsanlık kendi tarihinde her zaman doğa ile ilişkilerini özel ve önemli kılmış, bu ilişkiye törensel bir şekilde yaklaşmış ve onu kutsamıştır. 
        
İyiye, güzele ve yeniye dair ne varsa onu en sevdikleri ile özdeşleştirmiştir. 
        
Kış aylarının durağan ve kasvetli havasından kurtulma, üretime geçebilecek, toprağı işleyebilecek, hareketsizlikten harekete dolayısı ile berekete ulaşılacak bir gündür Sultan-ı Nevruz ya da Newroz…      

Dünya'nın neredeyse dörtte birinin yaşadığı coğrafyadaki halklarının ortak günü olan 21 Mart; Nevruz her halk ve topluluk için farklıgerekçelerle kutlanmaktadır. Ama birçoğunda yeni yıl ve yılbaşıdır.
           
Nevruz Aleviler açısından da çok önemli bir gün olarak kabul edilmektedir. Bu günde evrenin ve Dünya'nın oluştuğu, inançta ilk insan olarak kabul edilen Adem'in yaratıldığı bir gün olarak kabul edilir.  
           
21 Mart Nevruz; Hz. Ali'nin doğum günü olarak kabul edilir. Hz. Ali'nin diğer adı "Ebu Turab'dır". Turab toprak demektir. Bu deyim de Hz. Ali'ye Toprağın oğlu unvanını kazandırmıştır. Bu batıni düşünce anlamında Hz. Ali'nin doğumu bir bakıma toprağın doğumu, ya da bir başka açıdan düşünürsek; toprağın doğumu Hz. Ali'nin doğumudur. Bu günün aynı zamanda Hz.Ali'nin, Hz. Fatima ile evlendiği gün olarak kabul edilmesi; Alevilerin hafızasına Nevruz'u sevinçli, mutlu ve umutlu ve de bereketli bir gün olarak yerleştirmiştir.          
            
Anadolu Alevi-Bektaşileri her Nevruz da Bir Cem yaparak bu günü kutlarlar. Buna kısaca "Nevruz Cemi" denir. Nevruz günü akşamı tüm canlar her Cem'e gelişte yaptıkları gibi banyo yapıp, en temiz ve güzel elbiselerini giyerek toplanırlar. Gelenler güçlerine göre lokmalarınıgetirirler. Pir (Dede) lokmalara "gülbank" verdikten sonra nasihat ve muhabbet ile topluluğu Sultan-ı Nevruz hakkında bilgilendirir, ardından Nad-ı Ali duasını okur. Zakirler mersiyeler ve tevhit okurlar, semahlar dönülür. Lokmalar-şerbetler ve çiçeklerle Nevruz Cemi tamamlanır.

NAD-I ALİ DUASI

Ey dillere destân Ali 
Ey mihr-i câvidân Ali 
Ey me'niy-i insân Ali 
Ali Ali, Mevlâ Ali

Adın Aliyy-i A'lâ'dır 
Makamın pek muallâdır 
Hayatın şirke bir "Lâ"dır
Ali Ali, Mevlâ Ali

Ey dîn u Kur'ân'ım Ali 
Ey şeref u şânım Ali 
Server u sultânım Ali 
Ali Ali, Mevlâ Ali

İnsân-ı kâmilsin Ali 
lmine âmilsin Ali 
Zirveye nâilsin Ali 
Ali Ali, Mevlâ Ali

Sen olmasaydın ya Ali 
Olmazdı âlem müncelî 
Hakk'ın dili, Hakk'ın eli 
Canlar sana fedâ Ali

Ey can u cânânım Ali 
Ey ruh u revânım Ali 
İman u irfânım Ali 
Canlar sana fedâ Ali

İnsanlığın mirâcısın 
Sen kâinâtın tâcısın 
Hidâyetin minhâcısın 
Canlar sana fedâ Ali 
             
Alevi-Bektaşiler Pirimiz Hace Bektaş-i Veli'nin dediği gibi 72 millete bir gözle bakarlar ve insana değer verirler. Bu gün artık Alevi-Bektaşi Cem'lerinde halkların kardeşliğine vurgu yapılmalı ve Nevruz'u bayram olarak kabul eden her halkın gerekçelerine saygı ile bakmak gerektiği anlatılıyor.
            
Her türden milliyetçi bakış açısını reddedip, bunun yerine insanlık değerlerini ve hoş görüyü ikame eden bir anlayışı yerleştirmek her zamandan daha önemlidir. Halkların kardeşliği ve dayanışması ülkemizde yaşanan kimliksizleştirme, kişiliksizleştirme politikalarına karşı en geçerli ve doğru bir davranış olacaktır. Tek kimliği, tek ırkı, tek kültürü, tek inancı dayatan ve kaynağını Faşizmden alan anlayışlara karşıözgürlüklerin savunulması ve korunması halkların ve insan haklarının çıkarınadır. 

           
Ülkemiz bugün her zamankinden daha fazla demokrasi, özgürlük ve hoşgörüye muhtaçtır, mecburdur.
            
Nevroz-Nevruz halkların kardeşliği barış ve özgürlüklere varacağımız bir bayram olsun. Bu günü bayram kabul eden herkesin bayramıkutlu olsun.

Nevruz ya da Newroz kutlu olsun!

Bu yazı toplam 1044 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.