1
  • BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • Antalya 34 °C

“Menderes Türel dışında proje üreten aday yok”

“Menderes Türel dışında proje üreten aday yok”
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırılan Kaş Ağullu Otobüs Terminali,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından hizmete açıldı.

Seçildiği günden bu yana tüm ilçeleri karış karış gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yeni projelerle Batı ilçeleri turu devam ediyor. Türel, Kumluca, Finike ve Demre’nin ardından Kaş’ta bir dizi açılış ve temel atma törenleri gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kaş Ağull Otobüs Terminali’nin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, İbrahim Aydın, Kemal Çelik, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mutlu Ulutaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Batı ilçelerine 107 proje
Kaş’ın kronikleşen birçok sorununun çözmenin onurunu yaşadıklarını belirten Başkan Menderes Türel, “Yaptığımız belediyecilik hizmetleriyle vatandaşlarımız arasında gönül köprüsü kuruyoruz. Bu hizmetleri sizler sayesinde yapıyoruz. Sizlerin destekleri olmasaydı belki hala Kaş’ın terminal problemi çözülememiş olurdu. Antalya’nın
tamamında 359 yeni proje açıkladık. Sadece batı ilçelerimiz için 107 projemiz var. 359 proje sayesinde 70 bin kardeşimize iş sahası açılıyor. Örnek bu terminal. Ulaşım firmalarımız da dahil olmak üzere yüzlerce arkadaşımız yeni yeni iş imkanları bulmuş olacak. Boğaçayı projesiyle 10 bin kardeşimiz iş sahibi olacak” diye konuştu.

30 bin öğrenciye burs
Kimseyi ayırt etmeden herkesi kucaklayan bir anlayışla yola devam ettiklerini belirten Başkan Türel, şunları söyledi: “Bu zamana kadar tam 8 bin 614 çiftçi ailesi bizim güneş enerji santrallerinden elde ettiğimiz elektrikle sulama suyunda elektriği bedava kullandı. 7 milyonun üzerinde bir elektrik desteği sağladık. 2019’dan sonra tüm
sulama birlik ve kooperatiflerinde büyükşehir olarak 50 bin çiftçi ailesine elektrik bedava olacak. Ve böylelikle sulama suyunda ki maliyeti yarı yarıya indirmiş oluyoruz. Ortaokul ve liseli 10 bin kardeşimiz bizim dönemimizde verdiğimiz
burslarımızla okul harçlıklarını çıkardı. Bundan sonraki süreçte üniversite öğrencilerimizi de bu kapsama alarak toplamda 30 bin ortaokul, lise ve üniversite öğrencimize eğitim desteği vereceğiz. Kaş ilçemizde tam 401 kardeşimiz bizim burslarımızdan istifade etmiş. Şimdi 3 misline çıkacak bu rakam.” 

Esnaf ve üreten kadınlara can suyu kredisi
Bu dönem 14 bin ihtiyaç sahibinin faydalandığı Sosyal Kart sayısını 2019 sonrasında 30 bine çıkaracaklarını anlatan Türel, “ Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bu dönemde turizm sektöründeki ilk etapta 500 emekçi kardeşimizi, 606 liralık taksitlerle ev sahibi yapıyoruz. Toplam 2 bin konutluk bir proje. Gelecek dönemde de Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar 5 bin dar gelirli kardeşimizi ev sahibi yapacak şekilde bu hizmetimizi büyütüyoruz” dedi.  Evde üretim yapan girişimci kadınlara 5 bin liralık bir can suyu kredisi vereceklerini söyleyen Türel, yeni iş kuran, mikro ölçekli işletmelere can suyu olarak su faturalarında bir sene boyunca yüzde 50 indirimli yapacaklarını kaydetti.

3. Havaalanı ile Kaş’ın değeri artacak
3. Havaalanı ile Kaş’ın hem turizm değerinin artacağını hem de tarım ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırabileceğini belirten Başkan Türel, şunları aktardı: “Kaş ve Demre arasında yer alacak havaalanı hiçbir çevre rahatsızlığı oluşturmayacak. Kaş’ımızın turizm değerine değer katacak ve tarımını da güçlendirecek. Bu havaalanı
sayesinde 2 bin kardeşimiz iş sahibi olacak. 2021 sonunda havaalanımız hizmete girmiş olacak.”

Kaş Kültür Merkezi
Kaş eski otogarının bulunduğu alana Kaş Kültür Merkezi yapacaklarını müjdeleyen Türel, “750 kişilik tiyatro salonu, 250 kişilik toplantı ve sinema salonu, sergi fuaye alanları, kafeteryaları ile Kaş’a çok yakışacak. Oradaki mevcut esnafımızın da haklarını koruyoruz. Mağdur etmiyoruz. Kültür ve sanatın adresi Kaş Kültür Merkezi’miz olacak. Bunların hepsi için projeler hazır, ekipler hazır, Menderes Türel hazır. Kaş hazırsa biz hazırız. İnşallah bunların hepsini hep birlikte yapacağız” diye konuştu.


Menderes Türel sözü
Kaş Kınık’a Türkiye’nin ne büyük toptancı halini inşa edeceklerini belirten Başkan Menderes Türel, “Yeni halimizin içinde 120 adet komisyoncu dükkanı, 72 adet ticari dükkan, 120 adet tüccar ardiyesi, soğuk hava deposu, camii, hamam, futbol basketbol voleybol sahaları bulunacak. Aynı zamanda çiftçimizin zamanını değerlendirebileceği bir yaşam alanı olarak da planladık. Toptancı halimizin ihalesini yaptık, inşallah temelini atacağız. Bu da bir Menderes Türel sözüdür. Çalışan, hizmet eden, verdiği sözü tutan bir belediye başkanı olarak söz veriyorum” şeklinde
konuştu. 

Akıllı köyler geliyor
Teknolojiyi köylerle buluşturacaklarını ifade eden Türel, “Kaş’a akıllı köyler geliyor. Çay Köyü pilot olarak seçtik. Tarım destek masası, internet sitesi kuruyoruz. Çiftçilerimiz online olarak sulama, sera ısıtma, haşere ile mücadele konularında danışmanlık hizmeti alacaklar. Ürettikleri ürünleri artık bu sistem üzerinden akıllı köylerimizde satabilecekler. Bu sayede aradaki simsarlar ortadan kalkacak. Seralardaki üretimlerden ürün satışına kadar herşey teknolojik olacak” dedi.

Çiftçiye erken uyarı sistemi
Gömbe’ye pazar yeri yapacaklarını söyleyen Başkan Türel, Sütleğen ve Üzümlü’ye çok amaçlı salon kazandıracaklarını kaydetti. Türel, her ilçeye Engelli Mola Evi, AKBEM, anaokulu, Okullar Ligi, Engelsiz Plaj hizmetleri getireceklerini anlattı. Çiftçilere bu dönem 42 bin fidan desteği sağlayacaklarını belirten Başkan Türel, tüm
çiftçilere kısa mesajla doğru zamanda ilaçlama zamanını hatırlatacak erken uyarı sistemi de kuracaklarını söyledi.

Kaş Kalkan otoyolu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada Kaş Ağullu Terminali ile birlikte bağlantılı yolların açılmasını sağlayacaklarını belirtti. Finike-Kalkan otoyol projesinin ihaleye hazır olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Kaş’tan Elmalı’ya yol sözümüz var. Etütler incelemeler bitti. Bu yolun belirli kısmını karayolları yapmaya başladı. Batı Antalya’ya bir havalimanı sözümüz var. Yılda 5 milyon yolcu kapasiteli olacak. Kaş’ta herkes tarafından kolay ulaşılabilen yer oluyor.”

Türel’den başka proje üreten yok

Bakan Çavuşoğlu ve Başkan Türel, Cumhur İttifakı’nın Kaş Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışı da yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Antalya ve Kaş için Menderes Türel hariç proje üreten adayın
olmadığını belirterek, “ Halil Kocaer Kaş’a güzel hizmetler yaptı. İki tane ittifak var hangisi Kaş’a hizmet edebilir, hangisinin adayı büyükşehir belediye başkanı olarak Antalya’ya hizmet edebilir bunu görüyorlar. Siz Türel’den başka daha iyi hizmet yapacak birisini görüyor musunuz. Projeyle karşınıza çıkan var mı? Menderes Türel’den başka şehrimizi emanet edeceğimiz kimse var mı?” ifadelerini kullandı.

Ova Spor Salonu temeli atıldı
Ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Başkan Türel, Ova Mahallesi’ne geçerek Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Ova Spor Salonu’nun temelini attı. Ova Spor Salonu ile bölgenin önemli bir ihtiyacını ve eksikliğini gidereceklerini belirten Türel, “Sizlerin desteğiyle bir sene sonra bu salonu tamamladığımızda ben
de inşallah çocuklarımızla beraber basketbol oynayacağım” dedi.

Çavdır Mahalle Konağı ve Sosyal Tesis Açıldı
Bakan Çavuşoğlu ve Başkan Türel’in Kaş’taki son durağı Çavdır Mahallesi oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Çavdır Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisi törenle hizmete açıldı. Başkan Türel, burada yaptığı konuşmada her sözünü yerine getirmiş ve getirmekte olan bir belediye başkanı olmanın onur ve gururunu yaşadığını söyledi. Türel, “Ben söz verirsem yaparım. İşte Çavdır’daki çok amaçlı salonumuz bunun en güzel örneği. 6 ay önce attık ve 6 ay içerisinde bu salonu tamamladık. Kaş’ın hangi mahallesi olursa olsun, ne eksiği varsa tamamlıyoruz. Tamamlamaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Köy konağı olmayan mahalle kalmayacak
Köy konaklarını artık Antalya’nın tamamında yapacaklarını belirten Başkan Türel, “Antalya’nın köy konağı olmayan, düğün salonu olmayan, buluşma merkezi olmayan mahallesi kalmayacak. Çavdır’da ne varsa, Antalya’nın bütün köylerinde olacak” dedi.

Türel’in hizmetleri ile gurur duyuyoruz
Bakan Çavuşoğlu da Menderes Türel’in Antalya’da yaptığı hizmetlerle gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “4 buçuk ayda 12 km’lik raylı sistem devreye girer mi? Girer. Test sürüşünü bizzat yaptık. Bir önceki rekorda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nindi. İkinci etap raylı sistemi de 5 buçuk ayda yaptık. Bunlar söz veren insanın sözünü yerine getirmesidir. Seçim zamanında broşürlerle ve görsellerle halkın huzuruna çıkan ve halkın güvenini ve oyunu alan bir belediye başkanının bu vaatlerini yerine getirmesidir. Şimdi yine 359 projemiz var, hedefimiz var. Hiçbirisi hayal değil. Hepsini inşallah gerçekleştireceğiz. 20 milyarlık yatırım. Aşağı yukarı 4 milyar dolar. Dünya’da birçok ülkenin toplam bütçesinden fazladır.”

Bu haber toplam 3364 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.