1
  • BIST 9695.16
  • Altın 2430.366
  • Dolar 32.529
  • Euro 34.865
  • Antalya 27 °C

‘TAPU’ BAYRAMI

‘TAPU’ BAYRAMI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kırcami ve Kepez Santral'de tapu dağıtım törenine katıldı. Kırcami tapu dağıtım töreninde konuşan Kurum çifte sevinç yaşadıklarını söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kırcami ve Kepez Santral'de tapuları dağıttı. Önce Kırcami tapu dağıtım törenine katılan Kurum Türkiye'nin yüzde 66'sının deprem bölgesinde olduğunu belirterek, "Bu durumu bilerek hareket etmeli ve önlemler almalıyız. Bu noktada kentsel dönüşüm önem arz ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 594 bin konutta kentsel dönüşüm gerçekleştirdik. Gecemizi gündüze katarak depreme karşı ülkemizi hazırlamaya çalışıyoruz."dedi. Menderes Türel’in Antalya’nın ilçeleri için çok çalıştığını ve kendilerini de uyutmadığını ifade eden Kurum, “Çalkaya’da önemli bir düzenleme yaptık. O tapu işlemini bölge müdürlüğümüz yapıyor. Tapularınız sizlere hayırlı olsun” diye konuştu. Kırcami’de 30 yıllık mülkiyet sorunun çözmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Bakan Kurum, “13 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren imar uygulaması sonucu yeni tapularını vatandaşlarımıza vereceğiz. Bu çalışmayla 11 mahallede Muratpaşa ilçesinin yüzde 20’si. 30 senelik problem bugün hallediliyor. Alanın toplam büyüklüğü bin 470 hektar. Bu alanda yapılan çok büyük bir imar uygulaması. Sadece bu alanın büyüklüğü değil, etkilediği vatandaşın sosyal ve yatırım amaçlı plan uygulaması değil, çözülemeyen 30 yıllık problem, kangren haline gelmiş imar sorunun çözüme kavuşturulmasıdır. Hayırlı uğurlu olsun. Kırcami çözümsüz süreçte atıl kalmış mülkiyet sorunları katlanarak artmış. 13 bin kişinin mülkiyet, 50 bin vatandaşı ilgilendiren bu alanda çalışmaları tamamladık.”ifadelerine yer verdi. 

Depreme hazırlayacağız
Depreme dayanıklı daha yeşil ve modern konforlu yapıları Kırcami’de inşa edeceklerini kaydeden Bakan Kurum, “Artık vatandaşlarımızın konutlarımızın inşaat sürecini başlatmak istiyoruz. TOKİ, İller Bankası aracılığıyla vatandaşlarımız ne isterse onların yanındayız. Bu hafta deprem haftası ne zaman sağlam konforlu konut inşa etsek, içimiz rahat etse aklımıza deprem geliyor. Ülkemizin yaşadığı acılar geliyor. Ülkemiz deprem felaketinden çok çekti. Ülke topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde. Bu durumu bilerek hareket etmeli ve önlemler almalıyız. Bu noktada kentsel dönüşüm önem arz ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 594 bin konutta kentsel dönüşüm gerçekleştirdik. Gecemizi gündüze katarak depreme kaşı ülkemizi hazırlamaya çalışıyoruz. Tespitlerimize göre yaklaşık 6,7 milyon konut var dönüştürülmesi gereken. Yılda 300 bin konutu dönüştürmek, beş yılda 1.5 milyon, hedefimiz 6,7 milyon konutu en kısa sürede dönüştürmektir”dedi. 

Ne zaman bahar gördü ki 
Antalya’nın tercihini hizmet belediyeciliğinden yana kullandığını ifade eden Kurum,” Antalya’nın bu seçimlerde de tercihi hizmet ve gönül belediyeciliği tarafından kullanacağını anlıyoruz. Antalya gerçek bir dünya şehri. Geçen sene Antalya’yı 13.6 milyon turist ziyaret etti. Antalya bizim tarımda ve dev organizasyonlarda da gururumuz. Bizde Antalya’yı daha büyük başarılara hazırlamaya çalışıyoruz. CHP’de yerel seçim manifestosunu açıkladı. ‘Martın sonu bahar’ diyorlar. CHP döneminde bu şehirler, bu ilçeler, köyler ne zaman bahar gördü ki bu martın sonunda görsün. Biz sizin belediyecilik kariyerinizi de karnenizi de biliyoruz, ikisi de sıfır. Pehlivan mindere çıkışından bellidir. Bakanlık olarak Antalya’ya 9.5 milyar lira yatırım yaptık. 310 milyonluk devam eden yatırımımız var. Yerel yönetim anlamında Antalya’ya 833 milyonluk yatırım yaptık. Okul, hastane, pansiyon, cami, spor salonu gibi bir çok projeyi bitirdik. 33 bin kapasiteli stadyumu açtık. Devam eden 600 konut inşaatımız var. Kurum, Antalya’nın ihtiyacı olan sosyal konut projelerini de bu yıl içinde hayata geçireceklerini bildirdi. 

Bunların hesabını soracağım
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, rüyaların gerçek olduğunu belirterek, bugün için çok beklediklerini ve gayret ettiklerini söyledi. Kırcami’nin 30 yıllık imar ve tapu sorununun çözüldüğünü dile getiren Türel,“ Bugün 2 Mart Kırcami’nin fethi günüdür. Kırcami siyasete alet edilemeyecek kadar önemlidir. ‘Kırcami üzerinden kimse siyaset yapmasın’ dedik. Kırcami’nin her sorunu çözmek için büyük gayret etmiştik. ‘Menderes Türel Kırcami’nin avukatı olarak her yerde hakkınızı savunacak gereğini yapacak’ demiştik. İşte bugün Kırcami’nin bayram günüdür. Biz sona doğru yaklaşırken ateşi maşayla tutmak istemeyenler maşa kullandı. Yarsı sürecinde bizi tıkamak istediler. Ama avukatınız Menderes Türel’di. Yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Birileri geldi bir sürü akıl karıştırmaya çalıştı. Durmuş saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. Türel santralde daire satmak için daire satılsın diye yaptırmıyormuş yazıklar olsun, kim bunları söylediyse, bunların hesabını soracağım”dedi. 

Mutluluğa gölge düşürmeyelim
Birilerin vatandaşın mutsuzluğundan mutlu olduğunu dile getiren Türel, “ Bugün bizim için çifte bayramdır. Kırcami’de imar sorunu çözüldü ama tapular verilmeyecek, dediler. Burada da mahcup oldular. Planlar yapıldı. Binlik planları da Muratpaşa Belediyemizle ahenkli uyumlu bir çalışmayla tamamladık. Ümit Uysal başkana buradan teşekkür ediyorum. Az önce telefonuma bir mesaj geldi, Ümit Uysal bu toplantıya davetli olmadığı yazıyordu. Ama ben kendisini telefonla aradım, teşrif ederseniz birlikte bulunuruz dedik, bizzat kendim konuştum. Belki de benim konuştuğumu anlamadı, belki de ben anlatamadım diyelim. Bu meseleyi fazla büyüterek bugünün mutluluğuna gölge düşürmeyelim” ifadelerine yer verdi. 

Kırcami'den Varsak'a metro
Türel, Kırcami’yi metroyla Varsak’a kadar taşıyacağının da müjdesini verdi.  Projenin adına halk koymakla halkçı olunmayacağını ifade eden Türel, “ Halk su damacana ile su dağıtacaklarmış. Piyasadan ucuza satacaklarmış kime Antalyalıya, halkın suyu musluktan akan sudur. Onlar bize bu suyu en pahalı olarak bıraktı. Doktorlar bile ASAT’ın musluktan akan suyunu içebilirsiniz diyor. Galiba bunlar çeşmeden akan suyu kirletecekler. Anlamak mümkün değil. Halk su, halk mama. Bir şeyin başına halk koymakla halkçı olunmuyor. Kırcami’de biz halkın tapusunu, halka dağıtıyoruz. Halka hizmet edecek en doğru başkanları getirirseniz o zaman bu hizmetlerin hepsi, Antalya’ya geliyor. Benim adım Menderes Türel, ben söz verdim mi yaparım. Konyaaltı’nda 5 sene önce seçim kataloğunda projelere bakın hayal olup uçup gitmişler. Balon park yapacakmış, 5 sene önce koymuş kataloğuna, nereye yapacağına bakmış bakmışlar. Balon parkın yerinde kuzular meliyor. Balon park uçup gitmiş. Seçim kataloğuna ne yazdıysa yapmayı becerememiş. Halk su dağıtacaklarmış kim inanır. Geçmişte Menderes Türel’in seçim kataloğuna ne yazdıysa hepsini yapmış, fazlası var eksiği yok” diye konuştu. 

Kepez'de tapular verildi

Daha sonra Kepez Santral bölgesinde de tapu dağıtım töreni yapıldı. Burada da konuşan Bakan Kurum, ciklet tapu işine son verilmesini gerektiğini belirterek, verdikleri tapunun gerçek ve ay yıldızlı QR kodlu olduğunu söyledi. QR kodlu tapularla akıllı telefonlar üzerinden taşınmazın ada parsel sorgulamasının direkt yapılabildiğini dile getiren Bakan Kurum,"Bu tapularınız sizin ananızın ak sütü gibi devletin resmi tapusudur" dedi. Bakan Kurum, Antalya’da sel ve hortum felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dileyerek, "Afetle birlikte bakanlık olarak vazifelerimizi tamamladık. Hasar tespit çalışmalarını hızlı şekilde tamamladık. Tüm olaylara bakanlık olarak anında yerinde müdahale ettik" diye konuştu. 
 
4 bin 874 hak sahibi
133 hektarlık Kepez Santral bölgesinin 2014 yılında riskli alan ilan edildiğini anımsatan Kurum, "Yüzde 99.5 bir oranla halkın tamamının tüm hak sahiplerinin rızasını almak suretiyle kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 6 bin 500 konut, bin 300 hak sahibinin tapuları Tapu Kadastro Müdürlüğüne işlendi. 4 bin 874 konutun hak sahiplerine tahsisi yapıldı. 4 bin 874 tapu senedini vereceğiz. Bu QR kodlu tapu senedini telefonunuza okuttuğunuzda taşınmazın ada, parsel  bilgilerine ulaşabileceksiniz" diye konuştu. Hükümet olarak yatay mimariye önem verdiklerini vurgulayan Bakan Kurum, "Yatay mimari anlayışıyla az katlı, her şekilde sosyal donatıyı içinde barındıran örnek bir projedir Antalya’daki. Antalya’daki bu proje bizim en önemli örnek göstereceğimiz projelerdir. Deprem riski gözetilerek sağlam yapılarıyla, geniş yolları, otopark, okul ve sosyal tesisleriyle daha sağlıklı güvenli ve yeşil bir mahalle olacak. Kentsel dönüşüm tamamlandığında mahallemiz yeni yüzü ve kimliğiyle tüm dünyaya örnek olacak" ifadelerine yer verdi. 
 
5 yılda 1,5 milyon yapı
Bu haftanın Deprem Haftası olduğunu anımsatan Bakan Kurum, "Türkiye’nin yüzde 66’sı deprem bölgesinde yer alıyor. Bir asırda 6 ve üzerinde büyüklükte 56 deprem meydana geldi. 56 depremde, 82 bin canımızı kaybettik. 17 Ağustos’ta 7.4 şiddetindeki depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 285 bin konut, 43 bin iş yeri zarara gördü. 16 milyon insan bu depremden etkilendi. Tespitlerimize göre Türkiye’de  6,7 milyon konutun dönüşmesi gerekir. Yılda 300 bin, 5 yılda 1,5 milyon yapıyı dönüştürme hedefimiz var" ifadelerine yer verdi. İstanbul Kartal’da çöken bina ile ilgili de konuşan Bakan Kurum, "Kartal’da 21 canımızı kaybettik. 16 vatandaşımız yaralandı. Göçüğün altında 72 saat sonra bir anne kucağında yavrusuyla çıkarıldı, ikisi de hayatını kaybetmişti. Biz istiyoruz ki ülkemizin hiçbir yerinde anneler ağlamasın, hiçbir ocağa ateş düşmesin. O nedenle kentsel dönüşüm gerçekten çok önemli. Yapacaklarımız, yapmak istediklerimiz hepimiz için çok önemli. Bu konudan biz kararlıyız, riskli hiçbir binada hiçbir vatandaşımızı oturtmayacağız. 81 il valiliğine genelge gönderdik. 3 ay içinde şehirde ne kadar riskli alan, riskli bina var ise bu riskli alanları, binaları tespit ederek, bize bildirip en acil şekilde, en öncelikli yerden başlamak suretiyle bu dönüşümleri yapacağız. Vatandaşımızın istemediği, rızası olmadığı hiçbir şeyi yapmayacağız, yaptırmayacağız" dedi. 
 
Tapularınız hayırlı  olsun
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’de devam eden en büyük ve en sorunsuz kentsel dönüşümden önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını kaydetti. Kentsel dönüşümü yakından bilen bir yönetici olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, "Vatandaş size güvenmiyorsa, sizin hayalinize de güvenmez. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel size verdiği sözlerine yerine getirdi. Tapularınız hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçildikleri takdirde Kepezaltı Santral sakinlerine tapu sözü verdiklerini ve 30 yıllık bir sorunu bugün çözdüklerini kaydetti. 3 bin 365 hak sahibine 5 bine yakın tapu dağıtacaklarını kaydeden Türel, "Birileri bundan dolayı çatlıyor. Ajan provokatörler vatandaş arasında dolaşıp,'Sakın ha tapuları almayın yoksa kira yardımları kesilir’ diyor. Hepsi yalan kira yardımlarını evlerine taşınıncaya kadar vereceğiz. Biz yine tapu dağıtıyoruz. Kendileri gibi bizim de çiklet tapusu dağıtacağımızı söylüyorlarmış. Bizim tapumuz Türkiye Cumhuriyeti tapusudur. İnşaatlar hızla devam ediyor. Türkiye’nin en sorunsuz kentsel dönüşüm projesinde tapuları dağıtıyoruz. Kaba inşaatın yüzde 90’ını bitirdik. Eylül, ekim ayından sonra sıcak yuvalarınıza başınızı sokacaksınız" dedi. Konuşmaların ardından Bakan Kurum ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hak sahiplerine tapularını dağıttı. Bakan Kurum’a, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da eşlik etti.
 

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.