1
  • BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • Antalya 32 °C

Bakanlık Müteahhitleri sınıflandırıyor

Bakanlık Müteahhitleri sınıflandırıyor
Türkiye de Müteahhitlik artık her önüne gelenin yapacağı iş olmaktan çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müteahhitleri yaptığı iş hacmi, yatırım ve performansına göre A dan H ye kadar belgeli olarak sınıflandırıyor.

Yönetmeliğe göre “A” bu işi yapan iş gücü ve yatırımın en üst noktası olurken ‘H’ ise bu işe yeni başlamış ve değerlendirmelerde istenilen şartlara uygun olmayan müteahhitlerin içinde olacağı sınıf olarak anılacak. Bu sınıflandırma ve derecelendirme daha kaliteli ve daha iyi tasarımlar ile insan yaşamını önemseyen firma ve iş yatırımları ile kaliteli hizmet sunulmuş olacak.

Zaman çok kısa

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2 Eylüle kadar A dan H ye kadar olan derecelendirmelerde yeterlilikleri hangi kategoriye giriyorsa, müteahhitlik mesleğini yapanların belgelerini tamamlaması gerekiyor. Çok yeni ve yakın zamanda hızlı bir şekilde açıklanan yönetmelik müteahhitlerin bu kadar kısa zamanda belgelerin ve evrakların tamamlanmasının zor olacağını belirtiyor.

Yılsonuna uzatılmalı

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Antalya İnşaat Müteahhitler Derneği Başkanı A.Atılgan Sert, “Yerinde bir yasa. İşin büyüklüğüne göre sınıflandırma yapılması çok doğru bir adım. Ancak süreç çok zamansız bir dönem de başlatılıyor. Konunun geniş alanlara duyurulması konusunda tam bir akış sağlanamadığını düşünüyorum. Eylül ayının 2’sine kadar evraklar istenilmekte. Bunun yılsonuna kadar uzatılması gerekiyor” dedi

Sıkı uygulama

A.Atılgan Sert, “Bu yönetmelikte iş tecrübesi en az 3 ve 6 yıllık olarak belirtilmiş. Bakanlığın istediği şartlar arasında, çalıştırılan kişi sayısı, banka hareketi, öz sermaye ve bunun yanında müteahhittin iş yapabilmesi için tüm belgeleri inceleniyor. Başvuru sahibinin bu Yönetmeliğe göre ekonomik, mali, mesleki ve teknik yönlerden yapım konusu işleri yapabilme kapasitesine sahip olma durumu incelendikten sonra ve tüm bu evraklar ve belgeler ilgili bakanlık komisyonu tarafından incelenip A dan H ye kadar bir sınıflandırma içine alınıyor.  Yeni başlayanlar için ise en alt kategori olan H den başlatılacağı belirtiliyor” diye konuştu.

Faaliyet takibi

Başkan A.Atılgan Sert, “Bu Yönetmelik uyarınca yapı müteahhitlerinin yeterlilik seviyelerini belirlemek üzere, yapılan sınıflandırma sonucu tespit edilen gruplar, yapı müteahhitlerinin kayıt altına alınmasına ve yapı müteahhitliği faaliyetlerinin takibi söz konusu olmuş oluyor. Sunulacak iş hacmini gösteren belgelere göre, başvuru yapılan yıldan önceki yıla ait; başvuru sahibinin iş hacmini gösteren toplam cirosu veya bu Yönetmelik kapsamındaki işlerle ilgili cirosunun başvurulan yetki belgesi grubunda sunulması gereken asgari iş deneyim tutarının F grubu için % 10’undan; daha üst gruplar için % 20’sinden az olmaması gerekiyor.  Bu kriteri başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıl için sağlayamayanlar, başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıldan başlamak üzere birbirini takip eden son altı yıla kadarki belgelerini sunabilirler. Bu takdirde, belgeleri sunulan yılların parasal tutarlarının ortalaması üzerinden yeterlik kriterlerinin sağlanıp sağlanmadığına bakılacağı yönetmelikte belirtiliyor”

 

YÖNETMELİK NE DİYOR ?

Yetki belgesi grupları, mesleki ve teknik yeterlilikler ile ekonomik ve mali yeterlilikler esas alınarak; A, B, C, D, E, F, G, H ve geçici olmak üzere gruplandırılır. Başvurular, belge komisyonu tarafından bu Yönetmelikte istenen şartlara uygunluk açısından Yapı Müteahhitlikleri İl Yetki Belgesi Komisyonu Başvuru Dosyası İnceleme Formu (Ek-8)’na uygun şekilde incelenir. Komisyon başvuruyu belge numarası işlem süresi içerisinde Yapı Müteahhitleri İl Yetki Belge Komisyonu Karar Tutanağı (Ek-9)’na göre gerekçeli olarak karara bağlar. Kararda yetki belgesi numarası verilip verilmeyeceği ile belge grubu belirtilir. Karar, İl Müdürünün onayından sonra YAMBİS’e işlenir. Yetki belgesi geçerlik süresi dolduğu halde yenileme işlemi yaptırmayanlar ile belge grubu belirlenmesine ilişkin yeterlikleri kaybedenlerin mevcut belge grubu iptal edilerek H grubuna düşürülür. Haber Merkezi

Bu haber toplam 2564 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.