1
  • BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • Antalya 42 °C

Muratpaşa yargıya gidiyor

Muratpaşa yargıya gidiyor
Muratpaşa Belediyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti, MHP ve İyi Parti oylarıyla, ilçede atıl ve mezbelelik halde bulunan kamu alanlarının Antalyalıların yaşam kalitesini artıracak çalışmalarla kente kazandırılmasını sağlayacak

İdare Mahkemesi’nde açılacak davaya ilişkin hazırlanan dilekçede, reddedilen düzenlemeyle ilçe sınırlarında vatandaşların mülkiyet haklarını kullanabilmesinin ayrıca devlet kuruluşlarının uğradığı haksız kamulaştırma külfetini en aza indirerek kamu zararının önüne geçmenin amaçlandığı belirtildi.

BELİRLİ KULLANIMLAR MÜMKÜN

Bu amaçla uygulama imar planlarına ait plan notları değişikliğiyle resmi kurum, belediye hizmet alanı, kütüphane, PTT, polis karakolu, dispanser, sağlık ocağı gibi kamu kurum ve kuruluşlarının kullanabileceği alanların ‘sosyal altyapı alanları’ olarak değerlendirilmesine imkan sağlandığı dilekçede yer aldı. Bu bağlamda söz konusu alanların çevre emsal ve yapılaşma koşullarını aşmayacak şekilde, kreş, kurs, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, toplum merkezi, şefkat evleri olarak kullanılabileceğinin altı çizildi.

Üstelik bu değişiklerin ilgili kamu kurumun uygun ve proje uygunluk görüşüne bağlı olduğu da dilekçede anlatılırken Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin de söz konusu değişikliğin yasal zeminin oluşturduğu dile getirildi.

RANTI ENGELLEYECEK DÜZENLEME

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oy çokluğuyla reddedilen değişiklik teklifinin, kamu alanlarının ‘ranta’ kurban edilmesini engelleyecek nitelikte olduğunu da vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

“Bu alanların, konut ve ticaret gibi kullanımlar önerilerek ranta kurban gitmemesi için plan değişiklik teklifi sunulabilecek kullanımlar kısıtlanmıştır.  Söz konusu alanlarda ancak toplumun kültürel, sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve sağlıklı bir çevre ile yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla bir kullanım söz konusudur.  Ayrıca plan değişikliği teklifinin ilgili taşınmazın tüm maliklerince sunulması şartı da getirilmiştir.”

DOĞRUDAN KAMU YARARI

Teklifin Muratpaşa’da, yaklaşık 300 parselde, 1 milyon 35 bin metrekare alanı ilgilendirdiği dilekçede ayrıntılarıyla yer alırken düzenlemenin kamu kurum ve kuruluşlarını kamulaştırma zorunluğundan doğan büyük bir mali külfetten kurtaracağı belirtildi. Dilekçede, söz konusu kamulaştırmalarını mali yükünün 2 milyar 70 milyon lira olduğunun altı çizildi.

Yapılacak bu değişikliğin hem mahalle aralarında işlevsiz ve mezbelelik halde bulunan alanları Antalyalıların yaşam kalitesini artıracak çalışmalarla kente kazandırırken hem de büyük bir kamu zararının önüne geçeceğinin ifade edildiği dilekçede “Dolayısıyla gerek kamu kurumlarının gerekse de vatandaşların doğrudan yararına ve detaylı bir düzenleme öngörülmüştür” denildi.

Encümende alınan kararla Muratpaşa Belediyesi’nce hedeflenen çözüme ulaşıldığı belirtilirken, konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle de yargıya gidildiği ifade edildi.

Dava dilekçesinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuka aykırı olduğu savunularak kararın iptali talep edildi.

Bu haber toplam 2268 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Antalya Haberal | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.